Niehonorowy honorowy obywatel

Komu i czemu służy gminny biuletyn informacyjny „Wieści z magistratu”? Tym razem odpowiedzią na to retoryczne pytanie jest prześliczne zdjęcie na okładce. Nic dodać, nic ująć można by rzec.

Wieści 1

Jednak dodam. Poza wywiadem pana burmistrza z panem burmistrzem, wszystko można było przeczytać wcześniej (w niektórych przypadkach kilka tygodni wcześniej), na stronie internetowej żukowskiego UG. Po co więc ta kolorowa, drukowana na kredowym papierze, powtórka z rozrywki? Zdecydowanie sprzeciwiam się takiemu marnotrawieniu m.in. moich pieniędzy (podatnika).

Sztandarowym tematem ostatnich „Wieści” są obchody 25-lecia uzyskania przez Żukowo praw miejskich. Z tej okazji trzem osobom przyznano tytuły Honorowego Obywatela Miasta: Lechowi Wałęsie, Stanisławowi Dunajskiemu i ks. Stanisławowi Gackowskiemu. Jednak na stronie tytułowej jest tylko pierwszy z nich, a zamiast dwóch Stanisławów dumnie pozują Jerzy i Adam. Krótko rzecz ujmując, panowie burmistrz i przewodniczący RM promują siebie, wykorzystując wizerunek pana Lecha.

wieści 2

Ćwierć wieku temu taka fotka była przepustką do władzy, do intratnych posadek, ale dziś? Panowie … trochę się spóźniliście … prawie 25 lat. W artykule poświęconym żukowskiemu „leciu”, również dominuje Lech Wałęsa, o dwóch pozostałych honorowych obywatelach nie dowiadujemy się niczego. Tym czasem to właśnie Pan Stanisław Dunajski i ks. Stanisław Gackowski, swoją wieloletnią pracą i posługą, przysłużyli się miastu Żukowo i jego mieszkańcom. Natomiast zasługi Lecha Wałęsy są dla nich i miasta … żadne. Co więcej, były prezydent z rozbrajającą szczerością przyznał w swoim wystąpieniu (tuż po otrzymaniu honorowego tytułu): „Cieszę się, że włączacie mnie do swojej społeczności. Jestem zaangażowany w naprawdę wiele spraw, więc z mojej inicjatywy nic tu nowego się nie pojawi, po prostu nie mam na to czasu”. Co pan na to panie burmistrzu, chciałoby się zapytać? Wybór był trafny? Trochę niehonorowy ten honorowy obywatel.

A co do dokonań samorządowych w Żukowie warto przypomnieć wypowiedź komisarza europejskiego Janusza Lewandowskiego, który w czasie uroczystej sesji RM powiedział: „Przejeżdża się tu przez dwa ronda w wolnym, albo bardzo wolnym tempie, ale dzięki temu można podziwiać co, tu w Żukowie, zrobiliście. Można zobaczyć domy, kwiaciarnię i restaurację”. Tę wypowiedź znakomicie pointowała scenografia przedstawiająca właśnie rondo i … magistrat. Poczuciem humoru błysnął także wicemarszałek Ryszard Świlski. Powiedział jedno zdanie, ale za to jakie: „Żukowo to perełka Kaszub i województwa pomorskiego”. Czy panu burmistrzowi (notabene laureatowi „Perły Kaszub”) było do śmiechu, czy wręcz przeciwnie? W „Wieściach z magistratu”, na ten temat, cicho sza.

Piotr Cackowski

P.S. Władza nie może być jedynym źródłem informacji. To jest ogłupiające.

 

 


Dodaj komentarz