Sierpień 80 – wspomnienie

W 1981 roku ukazał się, pod szyldem „Wydawnictwa Radia i Telewizji”, album zatytułowany „STOCZNIA 80”.

W każdym z siedemnastu dób sierpniowego strajku przebywałem w Stoczni Gdańskiej imienia Lenina, jako reporter Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku (o różnych porach dni i nocy). Jestem współautorem diariusza tamtych wydarzeń wraz z Romanem Łuczkowskim, Jerzym Prucińskim, Mieczysławem Serafinem i Lechosławem Stefaniakiem. Cały tekst zawarty w tym fotograficznym albumie składa się z fragmentów naszych audycji radiowych, które realizowaliśmy w sierpniu i we wrześniu 1980 roku.

P.S

– Gdańscy stoczniowcy walczyli m.in. o swoje prawa, o godne życie, o prawdę, o wolność. Ich ówczesny przywódca stwierdził, (permanentnie powtarza to do dziś), że pokonał komunę, a przecież pierwszym prezydentem w „wolnej” Polsce wybrany został … gen. Wojciech Jaruzelski.

– Gdańscy robotnicy bezpowrotnie stracili swoją stocznię, stracili pracę, wiarę, ideały, mimo że ich sierpniowy guru był pierwszą osobą w państwie.

– NSZZ „Solidarność” powstał i przestał istnieć w latach 80-tych ubiegłego wieku. Używanie dzisiaj tego szyldu to przekłamywanie historii.

– W Magdalence wbito ostatni gwóźdź do trumny

Piotr Cackowski


Dodaj komentarz