Bachus zawładnął Zieloną Górą

Tegoroczne Winobranie w Zielonej Górze było niezwykłe, wyjątkowe. Świętowano 700-lecie istnienia winnic. Po wzniesieniu toastu lokalnym trunkiem Bachus na tydzień przejął rządy w mieście. I ja tam byłem i z niejednego antałka „napoje” piłem.

Zielona Góra 031

Zielona Góra 044

Zielona Góra 047

Zielona Góra 053

Zielona Góra 049

Przez osiem dni września białe i czerwone wina wyprodukowane z lubuskich winogron (wytrawne i półwytrawne) lały się strumieniami. Codziennie, od rana do późnych godzin nocnych Stary Rynek oraz okalające go uliczki wypełniały dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów. Wszelakiego jadła, napitków, a także rozrywki było pod dostatkiem.

Zielona Góra 259

Zielona Góra 258

Zielona Góra 260

Na trzech estradach zaprezentowało się blisko sto zespołów. Bachus uatrakcyjniał czas uczestnikom winobraniowego święta muzyką ludową, rozrywkową, rockiem, a nawet klasyką. Grali i śpiewali m.in.: Eleni, Gang Marcela, Lemon, Leszcze z Katarzyną Pakosińską, Ryszard Rynkowski, Manchester, Margaret, Perfect i orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej.

Zielona Góra 055

Zielona Góra 155

Zielona Góra 159

Zielona Góra 192

Zielona Góra 204

Zielona Góra 266

Zielona Góra 219

Zielona Góra 312

Zielona Góra 316

Zielona Góra 114

Zielona Góra 116

W miasteczku winiarskim oferowali swoje trunki właściciele kilkunastu winnic. Były wśród nich: Bachusowe Pole, Cantina, Julia, Leśny Zakątek, Św. Jadwiga, Stara Winna Góra i Saint Vincent (prowadzona przez Francuzów). Zielonogórskie restauracje serwowały potrawy specjalnie skomponowane do trunków z lubuskich winnic, które można było zwiedzać, dojeżdżając do nich winobusami.

Zielona Góra 252

Zielona Góra 142

Zielona Góra 151

Zielona Góra 149

Zielona Góra 084

Były rejsy galerami i statkiem Laguna pod hasłem „Winobranie na Odrze”. Wokół Starego Rynku utworzono z kilkuset straganów i straganików Jarmark Winobraniowy, a na scenie Lubuskiego Teatru odbywały się codziennie Winobraniowe Spotkania Teatralne. Oprócz aktorów z Zielonej Góry zaprezentowały się teatry z Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego, Capitol z Warszawy, Komedia z Wrocławia, kabaret Nowaki i Krzysztof Jaroszyński. Czynne były różnego rodzaju wystawy, nie zabrakło atrakcyjnych imprez sportowych. Na deptaku, od rana do nocy, trwał Jarmark Winobraniowy, na którym można było zobaczyć i kupić dosłownie wszystko, czego dusza zapragnie.

Zielona Góra 303

Zielona Góra 282 

Zielona Góra 285

Zielona Góra 284

Zielona Góra 295

Zielona Góra 308

Zielona Góra 057

Zielona Góra to prawie 120-tysięczne miasto w województwie lubuskim, kulturalna i naukowa stolica regionu z Uniwersytetem Zielonogórskim, Filharmonią, Teatrem, licznymi kinami, galeriami i nowoczesnym Centrum Rekreacyjno-Sportowym. W mieście zachował się średniowieczny układ przestrzenny Starego Rynku. O wielowiekowych tradycjach winiarskich przypomina Muzeum Wina oraz Park Winny, na szczycie którego wznosi się jedyna w swoim rodzaju Palmiarnia. 

Zielona Góra 091

 Zielona Góra 179

Mieszkańcy zielonogórskiego Ogrodu Botanicznego

Zielona Góra 182

 

Zielona Góra 207

Zielona Góra 206

 

Piotr Cackowski  (fot. P.C.)


Dodaj komentarz