Śladami Czesława Miłosza

Krasnogruda (suwalskie) to jeden z najbardziej urokliwych zakątków tej części Europy, położony przy samej granicy polsko-litewskiej. Z jej wzniesienia rozpościera się widok nie tylko na ekologicznie nieskażony, polodowcowy krajobraz wzgórz, jezior i lasów, ale także na pobliską Rosję (okręg kaliningradzki), Litwę i Białoruś. Znajduje się tu dwór (XVII w.) wraz z rozległym parkiem, przed wojną należący do rodziny Czesława Miłosza. 

Podlaskie 274

Poeta w latach 30-tych XX w. spędzał w nim wakacje. Powstało tutaj kilka jego młodzieńczych wierszy. Matka Czesława Weronika była siostrą cioteczną ostatnich spadkobierczyń dóbr krasnogrudzkich – Gabrieli Lipskiej i Janiny Niementowskiej z domu Kunat. W pierwszej połowie XIX wieku dwór przebudowano. Oprócz domu mieszkalnego istniały tam: kancelaria gminy Krasnogruda, dom dla czeladzi, stajnie, wozownie, trzy obory, dwie stodoły oraz browar. Do dziś zachowana została zasadnicza bryła dworu odbudowanego prawie od podstaw.

Podlaskie 275 Ze starego zrujnowanego budynku zachowało się zaledwie parę belek, które zostały wkomponowane w nową konstrukcję. Przetrwały też resztki parku.

Po rewitalizacji w 2011 roku, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, otwarto w krasnogrudzkim dworze Międzynarodowe Centrum Kultury. Dwór w Krasnogrudzie jest udostępniany dla wszystkich, a każdy, kto tam trafi,  będzie bezpłatnie oprowadzany przez pracowników i wolontariuszy. W środku nie utworzono muzeum, ale można tam obejrzeć różne ekspozycje związane z Czesławem Miłoszem oraz 26 minutowy film, w którym poeta wspomina dzieje swojej rodziny.

Podlaskie 277

Podlaskie 278

Wewnątrz odrestaurowanego budynku wiszą jego wiersze, które można dosłownie zerwać ze ściany i zabrać ze sobą do domu.

Podlaskie 279

W dworku znajdują się także biblioteka i czytelnia ze zbiorami podarowanymi przez Tomasa Venclova, litewskiego pisarza, przyjaciela i tłumacza Czesława Miłosza.

Podlaskie 281

Dwór położony jest nad malowniczym jeziorem Hołny. W jego otoczeniu wybudowano także inne obiekty przeznaczone m.in. na noclegi dla gości.

Podlaskie 276

Podlaskie 282

Aleja z księgami zawierającymi fragmenty twórczości pisarzy i poetów, przyjaciół Czesława Miłosza, z którymi spotykał się także w Krasnogrudzie.

Podlaskie 291

Podlaskie 288

Polecam Państwu ten malowniczy zakątek Podlasia, jedno z takich miejsc, o których zwykło się mówić, że leżą gdzieś na końcu świata. W urokliwym dworku można przeżyć niezwykłą, historyczną podróż, okraszoną poezją naszego noblisty.

Podlaskie 287

Jak tam dotrzeć? Z Suwałk do Sejn (30 km) i następnie około 12 km przez Żegary do Krasnogrudy (ostatnie kilometry trzeba pokonać polną drogą).

Piotr Cackowski (fot. pc)

P.S. Kliknij na zdjęcia, żeby je powiększyć.

Jadłospis

 


Dodaj komentarz