Suwałki kręcą bluesem

Przez trzy dni lipca Suwałki były europejską stolicą bluesa. Licznie przybyłych fanów z całej Europy rozgrzewały „w polskim biegunie zimna” światowe gwiazdy tej muzyki. Na trzech scenach grali i śpiewali m.in.:

James „Blood” Ulmer Memphis Blond Blues Band feat. Ronny Drayton (USA), The Clem Clempson Band feat. Chris Farlowe of Colosseum (USA), Coco Montoya (USA), SBB Józefa Skrzeka, Rayan McGarvey (USA), Egidio Juke Ingala & Jaknives (Włochy), Delta Moon (USA), Danny Bryant & His Band (Ukraina), Little Devils & The Shuffle Blue Flames (Francja) i Ben Poole (Ukraina).

(Kliknij na zdjęcie)

Podlaskie 137

Cleam Clempson i Chris Farlowe to muzycy znani z legendarnej supergrupy Colloseum. Clempson komponował i aranżował m.in. muzykę filmową do „Evity” i „Notting Hill”.

Podlaskie 131

Podlaskie 151

Coco Montoya był najbardziej znaną gwiazdą tegorocznego SBF.  Grał na gitarze m.in. w zespole John Mayall &  The Bluesbreakers.

Podlaskie 150

Podlaskie 227

Podlaskie 231

W „Memphis Blood Blues Band”, oprócz wybitnego lidera również każdy z pozostałych muzyków jest marką. Grają w składzie:  James Blood Ulmer, Leon Gruenbaum, David Barnes, Mark Peterson, Aubrey Dayle. Gościnnie wystąpił z nimi w Suwałkach Ronny Drayton – nowojorski gitarzysta grający w formacji „Defunkt”.

Podlaskie 236

Podlaskie 239

Podlaskie 211

SBB (Silesian Blues Band), to niekwestionowani pionierzy blues – rocka w Polsce.

Podlaskie 165

Podlaskie 167

Podlaskie 075

Podlaskie 076

Podlaskie 078

Podlaskie 085

Krissy Mathews Band

Podlaskie 084

Podlaskie 104

Podlaskie 099

Delta Moon

Podlaskie 101

Podlaskie 113

Podlaskie 095

Podlaskie 122

Danny Bryant & His Band

Podlaskie 125

Podlaskie 223

Ryan McGarvey

Podlaskie 213

Podlaskie 217

Podlaskie 218

Podlaskie 221

Podlaskie 219

Podlaskie 187

Egidio Juke Ingala & Jaknives (Włochy)

Podlaskie 184

Podlaskie 189

Podlaskie 053

Little Devils & The Shuffle Blue Flames (Francja)

Podlaskie 050

Wyjątkowym wydarzeniem ósmej już edycji  „Suwałki Blues Festiwal” były obchody 40-lecia audycji radiowej „Bielszy odcień bluesa”. Jej autor Jan Chojnacki, jeden z największych fanów i przyjaciół suwalskiego festiwalu, uczcił swój jubileusz podczas koncertu inauguracyjnego w Suwalskim Ośrodku Kultury, w którym zagrał zespół Wojciecha Waglewskiego Voo Voo. W pobliżu SOK, na ul. Chłodnej, przekształcającej się w „Aleję Bluesa”, odsłonięto tablice upamiętniające dotychczasowych uczestników SBF.

Podlaskie 019

Podlaskie 020

Podlaskie 021

„Suwałki Blues Festiwal” jest największym tego rodzaju festiwalem plenerowym w Polsce. Bluesowe granie i śpiewanie trwa w centrum miasta (na scenach głównych i kameralnych) trzy dni, od rana do późnych godzin nocnych. Organizowane są także śniadania bluesowe, liczne koncerty akustyczne i nocne koncerty klubowe połączone z jam session.

W czasie SBF odbywa się również konkurs dla polskich i zagranicznych zespołów bluesowych. Ubiegłoroczny zwycięzca Grand Prix Suwałki Festiwal reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2015 w Brukseli.

Wykonawcy (kilkadziesiąt zespołów) i tysiące miłośników tej muzyki stworzyło w Suwałkach jedną wielką bluesową rodzinę. Wszyscy bawili się znakomicie, czerpali radość z bluesa, słuchając go w najlepszym wykonaniu.  Cytując Jana Chojnackiego z radiowej „Trójki”: „Suwałki kręcą bluesem, blues kręci Suwałkami”, już dziś polecam udział w dziewiątym festiwalu. Do zobaczenia za rok.

Piotr Cackowski (fot. pc)


Dodaj komentarz