Złoty pociąg

Przed siedemdziesięcioma laty, gdy Armia Czerwona zdobywała Wrocław (wówczas niemiecki), zaginął opancerzony pociąg. Niemcy mieli nim wywieźć … skarby (złoto, dzieła sztuki, słynną Bursztynową Komnatę i inne drogocenne przedmioty). „Złoty pociąg” miał dotrzeć przez Świebodzice do Wałbrzycha. Czy dotarł?

Według różnych źródeł skład mógł wjechać do tunelu wydrążonego w dolinie niedaleko osiedla Lubiechów, a tunel miał prowadzić aż pod Zamek Książ.

Dolny Śląsk 305

Dolny Śląsk 306

Ostatnio, podczas moich kamperowo-rowerowych podróży po Polsce, zatrzymałem się w Szczawnie Zdroju (obrzeża Wałbrzycha). Przeczytałem wiele artykułów w „Panoramie Wałbrzyskiej” i „Gazecie Wrocławskiej”. Rozmawiałem z okolicznymi mieszkańcami. Wnioski? Nikt nigdzie nie stwierdził, że Piotr Koper i Andreas Richter – oficjalni znalazcy „złotego pociągu” nie mają racji.

W sierpniu minie rok od dnia, w którym odkrywcy zgłosili odnalezienie w Wałbrzychu cennego składu wagonów. Nadal jednak nie mogą rozpocząć prac wykopaliskowych na 65. kilometrze linii kolejowej Wrocław – Wałbrzych. To właśnie tam według nich ma znajdować się, zasypany przez Niemców pod koniec wojny, tajemniczy pociąg określany też, jako pancerny.

Dolny Śląsk 751

Dolny Śląsk 752

Co lub kto stoi na przeszkodzie? Podobno konserwator zabytków, zwlekający z wydaniem stosownych zezwoleń na prace wykopaliskowe. Pisze podobno, bo już pod koniec maja kilkoro mieszkańców Wałbrzycha mówiło mi, iż zezwolenie jest i że „wykopki” rozpoczną się jeszcze w czerwcu tego roku. A kto aktualnie dzierżawi tajemniczy teren? … Belgowie (podobno).

Dzięki Piotrowi Koperowi i Andreasowi Richterowi, którzy w swoich poszukiwaniach posługiwali się m.in. georadarem, o Wałbrzychu zrobiło się głośno na całym świecie. Ciągle jednak nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jest pociąg ze skarbami, czy nie ma? Podjechałem tam na rowerze, żeby znaleźć odpowiedź, ale … nie  miałem czym kopać.

Dolny Śląsk 737

Dolny Śląsk 744

65-ty kilometr (Wałbrzych – sąsiedztwo palmiarni)

Dolny Śląsk 747

Czy pod tą skarpą stoi „złoty pociąg” ?

Piotr Cackowski (fot. pc)


Dodaj komentarz